تبلیغات
๑۩۞۩๑ شبکه گسترده آموزش ๑۩۞۩๑ - زندگی نامه دکتر حسابی


+ اخبار :

- روزانه
- هنری
- حوادث
- پزشکی
- ورزشی
- اقتصادی
- فناوری و اطلاعات

 

+ طراحی :
- بنر
- لوگو
- هیدر
- قالب وبلاگ
- قالب سایت
- قالب لینک باکس

 

+ قالب :
-  بلاگفا
-  میهن بلاگ
-  لینک باکس
-  دیگر سیستم ها

 

+ دانلود :
- امنیتی
- اینترنتی
- گرافیکی
- کاربردی
- مالتی مدیا
-
سیستم عامل
-
ابزار های سی دی
-
کتاب های الکترونیکی

 

+ موبایل :
-
تم
-
بازی
-
آموزش
-
متفرقه
-
نرم افزار
-
مالتی مدیا
-
معرفی گوشی
-
کد های مخفی

 

+ آموزش :
- فلش
- وبلاگ
- کامپیوتر
- کاربردی
- فتوشاپ
- هک و کرک
-
HTML و PHP

 

+ ترفند :
- یاهو
- کیبورد
- ویندوز
- امنیت
- ریجستری
- جاوا اسکریپت

 

+ بازی :
- فلش
- فکری
- اکشن
- ماجرایی
- ورزشی
- استراتژیک
- ماشین سواری

 

+ بیوگرافی :
- بازیگران
- مشاهیر
- ورزشکاران
- خواننده گان

 

+ موزیک :
- ایرانی
- خارجی
-
موزیک ویدئو

 

+ فیلم :
- کمدی
- اکشن
- وسترن
- ترسناک
- ماجرایی
- انیمیشنی

 

+ عکس :
- طنز
- جالب
- منظره
- بازیگران
- عاشقانه
- حادثه ای
- خواننده گان
- مد و زیبایی

 

+ بقیه ی موارد :
-
عمومی
-
دعوت نامه
-
اخبار وبلاگ
-
سفارش های شما
-
پاسخ به سوالات شما


بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
کل بازدید :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :


 

پروفسور سید محمود حسابی فرزند سید عباس حسابی «معزالسلطنه» در سال 1281 هجری شمسی از پدر و مادری تفرشی در تهران متولد شد. پس از چهار سال، به همراه خانواده (پدر، مادر‌ و برادر) عازم شامات گردیدند. در هفت سالگی، تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت، با تنگدستی و مرارت های دور از وطن، در مدرسه كشیش های فرانسوی آغاز، و همزمان توسط مادر فداكار، متدین و فاضله خود، خانم گوهرشاد حسابی، تحت آموزش تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی قرار گرفت.

استاد، قرآن كریم را حفظ و به آن اعتقادی ژرف داشت. دیوان حافظ را نیز از برداشته و به بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی، منشات قائم مقام نیز اشراف كامل داشت.

شروع تحصیلات متوسطه ایشان مصادف با آغاز جنگ جهانی اول و تعطیلی مدارس فرانسوی زبان بیروت بود. از این رو، پس از دو سال تحصیل در منزل، برای ادامه به كالج آمریكایی بیروت رفت. در هفده سالگی لیسانس ادبیات، در نوزده سالگی لیسانس بیولوژی و پس از آن مدرك مهندسی راه و ساختمان را اخذ نمود. در آن زمان، با نقشه  كشی و راهسازی به امرار معاش خانواده كمك می كرد. استاد همچنین در رشته های پزشكی، ریاضیات و ستاره شناسی به تحصیلات آكادمیك پرداخت. شركت راهسازی فرانسوی كه استاد در آن مشغول به كار بود، به پاس قدردانی، ایشان را برای ادامه تحصیل به كشور فرانسه اعزام كرد و بدین ترتیب در سال 1924 میلادی به مدرسه عالی برق پاریس وارد و در سال 1925 میلادی فارغ التحصیل شد. همزمان با تحصیل در رشته معدن، در ر اه آهن برقی فرانسه مشغول به كار گردید و پس از پایان تحصیل در این رشته كار خود را در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ایالت «سار» آغاز كرد. سپس به دلیل وجود روحیه علمی، به تحصیل و تحقیق در دانشگاه سوربن، در رشته فیزیك، پرداخت و در سال 1927 میلادی، در بیست و پنج سالگی دانشنامه دكترای فیزیك خود را با ارائه رساله ای تحت عنوان «حساسیت سلول های فتوالكتریك» با درجه عالی دریافت كرد.

استاد با شعر و موسیقی سنتی ایران و موسیقی كلاسیك غرب به خوبی آشنایی داشت. ایشان در چند رشته ورزشی نیز موفقیت هایی كسب كرد كه از آن میان می توان به دیپلم نجات غریق در رشته شنا اشاره نمود.

دكتر سید محمود حسابی بینان گذار مركز انرژی اتمی ایران در اواخر جنگ جهانی دوم و با پیدایش انرژی اتمی و تحقق پیش بینی اوایل قرن بیستم دانشمند نابغه این قرن «آلبرت اینشتین» درباره تبدیل جرم به انرژی، در سطحی قابل ملاحظه یك سوال و یك نگرانی جوامع بشری را فرا گرفت. نگرانی مطرح شده ترس مردم، دانشمندان و شخصیت های سیاسی جهان از دامنه گسترش استفاده از این نیرو در آینده به عنوان سلاحی مخرب و نابود كننده و وسیله ای برای ارعاب ملت ها در عرصه سیاسی و اقتصادی جهان بود. همان ترس كه هنوز هم سایه تردید و وحشت را بر جوامع بشری گسترده است و حضور این ترس با نگرانی های مطرح شده در مقالات، كتب و سخنرانی ها در میان روشنفكران و ظهور فیلم هایی نظیر «روز بعد» در میان ملت ها نمایان می گردد. و اما سوال مطرح شده از دید كسانی كه با اعتقاد به تلاش در جهت تداوم حضور مسالمت آمیز بشر در عرصه جهان، این پدیده را وسیله ای برای پیشبرد اهداف انسانی  می خواستند، نحوه به كارگیری آن در خدمت به علم و پیشرفت و توسعه در عرصه های صنعت بود. این گروه با این باور كه باید از هر رویدادی در جهت مثبت استفاده و صرفاً جنبه های منفی هر پدیده را ملاك ارزش یابی آن قرار نداد، معتقد بودند انرژی اتمی نیز همانگونه كه اینشتین می خواست، می تواند در خدمت صلح و امنیت قرار گیرد و از امكانات نهفته و بی پایان آن در عرصه های مختلف علمی استفاده شود. بازتاب جهانی این تفكر تشكیل كمیته استفاده صلح جویانه از انرژی اتمی تحت نظارت سازمان ملل بود.

در كشورهای مختلف هم اندیشمندان و بزرگان علم و فرهنگ، بنابر اعتقاد و نگرش خود، انجام امر را پی گیر می كردند. در ایران، كسی كه با نگرش مثبت در فكر ایجاد مركزی برای مطالعات بر روی این پدیده جدید بر تأسیس یك مركز اتمی پافشاری می كرد، پروفسور سید محمود حسابی بود. وی در این زمینه با پی گیری های مكرر و حضور در كمیته ها و كمیسیون های تصمیم گیری، فعالیت خود را با تأسیس مركزی برای آزمایش انرژی اتمی در دانشگاه تهران از اوایل دهه سی هجری شمسی آغاز كرد كه همراه با یك سلسله فعالیت های بین المللی، از قبیل: شركت ایشان در كنفرانس های «استفاده صلح جویانه از انرژی اتمی» در ژنو و بازدید از مراكز تحقیقاتی انرژی اتمی كشورهای پیشرفته چون شوروی و انگلستان، منجر به تأسیس سازمان های انرژی اتمی و حركت ایران در عرصه علوم اتمی گردید. آن چه در ادامه آورده می شود، نظری گذرا بر فعالیت های استاد در زمینه راه اندازی مراكز مطالعات انرژی اتمی در ایران است.

پروفسور سید محمود حسابی، كه با اندوخته ای از دانش روز و كسب مدارج عالی تحصیلی و علمی در چندین رشته مهندسی و مطالعات جامع در علوم پایه به عنوان اولین فردی كه در ایران دارای دكترای فیزیك بود به كشور بازگشت، برای نخستین بار موضوع پیشرفتهای اتمی جهان را در ایران مطرح و توجه افراد را به این مهم جلب كرد كه ایران نباید دراین رشته علمی، كه ترقی آینده جهان بدان وابسته است، از سایر كشورها عقب بماند.

استاد در زمانی از انرژی اتمی در كشور صحبت كرد كه درایران كم تر كسی بود درباره اتم یا انرژی اتمی اطلاعات یا معلوماتی حتی عادی داشته باشد. در آن ایام، دانشجویان دارالمعلمین عالی، كه از شاگردان اولیه استاد بودند، نقل می كردند: استاد در حین تدریس رشته های مختلف علوم جدید، به ویژه فیزیك، در مورد اتم و انرژی نكات علمی جالب كم سابقه ای را مطرح می كرد. این مباحث برای دانشجویان بسیار تازه و جذاب بود و علی رغم این كه تشریح مسائل علمی مربوط  به اتم بسیار پیچیده بود، استاد آن را به زبان ساده برای دانشجویان شرح می داد و فواید و اهمیت شناخت اتم و تأثیر و تحول ناشی از آن را در علم و زندگی بشر بیان می كرد.

علاوه بر این، در همان ایام برای روشن شدن اذهان عمومی چند مقاله نیز از پروفسورحسابی در مطبوعات آن زمان و بولتن های منتشره از سوی دانشگاه تهران درج شده است كه تا آن زمان سابقه نداشته و بی تردید می توان گفت این پژوهش ها، نخستین مقالاتی است كه درباره اتم در كشور ما نوشته شده است.

در واقع، فكر و اندیشه تأسیس مركز انرژی اتمی برای ایران در اوایل سال 1331 به صورت یك ایده مهم توسط استاد شكل گرفت و در این ایام بود كه ایشان تلاش خود را  برای شناساندن اهمیت انرژی اتمی به قشر تحصیل كرده و مسئولان امور آغاز كرد.

استاد كه بخش عمده ای از مطالعات و پژوهش های خود را در زمینه انرژی اتمی گذرانده بود، فكر تأسیس مركز اتمی را در میان دانشگاهیان ایجاد و به تدریج با اقدامات اساسی تری این امر را پی گیر كرد. بر اساس اسناد و مدارك موجود، در همه مراحل اولیه اقدامات، یعنی: از طرح مساله و نامه نگاری به مسوولان، تا مهم ترین اقدامات مربوط به ایجاد مركز انرژی اتمی، استاد حضور داشت و موارد را پی گیر كرد تا به تدریج منجر به تشكیل شورای انرژی اتمی در دانشگاه تهران و بعد سایر مراكز گردید.

نخستین گام اجرایی برای تأسیس مركز انرژی اتمی ایران توسط ایشان در سال 1332 برداشته شد. در آن ایام، استاد، كه كرسی تدریس فیزیك در دانشگاه تهران را داشت، از مسوولان می خواهد تا نسبت به فراهم ساختن مقدمات ایجاد یك مركز اتمی در دانشگاه تهران اقدام كنند.

براساس پیشنهادهای ایشان، در سال 1333 مبلغ یك میلیون تومان در بودجه دپارتمان فیزیك دانشگاه تهران جهت تهیه وسایل و سفارش برخی از اسبابهای آزمایشگاه اتمی به كشورهای خارجی منظور می شود و استاد نسبت به سفارش اقلام مورد نیاز اقدام می كند. برای سفارش دادن چنین وسایلی، سفارش دهنده می بایست آگاهی و احاطه كامل علمی به انرژی اتمی داشته باشد. در آن موقع پروفسور حسابی تنها شخصیتی بود كه این آگاهی را داشت.

استاد در این مورد برای شاگردان خود در دانشگاه نقل می كرد: وقتی ایشان انرژی اتمی را در كشور شروع كرد، این مهم فقط در دو اتاق، در دالان طبقه اول دانشكده علوم راه افتاد كه این محل در مقابل اتاق رئیس دانشكده ـ اتاق خود ایشان ـ واقع بود.

با این كه در آن روزها فقط سه ـ چهار كشور بودند كه انرژی اتمی را شروع كرده بودند و ما در مقایسه از بسیاری از كشورها جلوتر بودیم، ولی متأسفانه در كشور ما عده ای از مسوولان با این مهم مخالفت می كردند. شاید بهتر است بگوییم بی اطلاع بودند و از سوی مسوولان كمكی برای انجام این امر نمی شد.

در آن روز، فقط با استفاده از بودجه دانشكده علوم كه بسیار محدود بود، استاد وسایل لازم برای این كار را به خارج سفارش داد تا حداقل تجهیزات تأمین و كار شروع شود. بودجه آزمایشگاه دانشكده علوم بسیار محدود بود و برای كارهای جاری استفاده می شد و حتی همكاران آقای دكتر خیلی تعجب كرده بودند كه ایشان چطور توانسته اند با این پول كم، علم جدیدی را در ایران راه بیندازند.

در آن زمان، افرادی كه با فشار آشنایان سمت هایی را كه حق شان نبود اشغال كرده بودند، دائم نگران بودند كه كارهای جدید پروفسور حسابی موقعیت شغلی آنها را به خطر انداخته و یك روز جای آنها را بگیرد و دائم سعی می كردند نگذارند استاد كاری نو انجام دهد. ولی خوشبختانه با ایستادگی  و پی گیری شبانه روزی، بالاخره  ایشان این علم را هر طور كه بود به كشور آورد؛ آن هم در شرایطی كه فقط چند كشور پیشرفته از این امكانات برخوردار بودند.

در سال 1334، پیرو پافشاری های استاد جهت راه اندازی مركز مطالعه انرژی اتمی در دانشگاه تهران و در پاسخ به دعوت آكادمی علوم شوروی، ایشان به كنفرانس مذكور اعزام شد. شرح این كنفرانس كه در تیرماه 1334 در مسكو برگزار شد و وقایع جالبی مانند بازدید ایشان از مراكز و نیروگاه های مختلف اتمی شوروی و ملاقات با چرنكوف، دانشمند معروف شوروی و برنده جایزه نوبل، در سفرنامه زیبایی كه استاد در پی این سفر به وزارت امور خارجه و دانشگاه تهران و سایر مراجع ذی ربط دادند، باعث شد تا در بهمن ماه همان سال وزارت امور خارجه پیشنهاد تأسیس كمیسیون انرژی اتمی در دانشگاه تهران برای بررسی مساله انرژی اتمی را ارائه كند. یكی از اسناد مهمی كه به پیشینه چگونگی تأسیس مركز انرژی اتمی در كشور ما مربوط می شود و نقش اساسی استاد را درا ین زمینه آشكار می سازد، گزارشی است كه در هفدهم بهمن ماه 1334 از طرف یك كمیسیون سه نفری، كه برای رسیدگی به این پیشنهاد تشكیل شده بود، برای رئیس وقت دانشگاه تهران نوشته شده است. درگزارشی كه كمیسیون رسیدگی به پیشنهاد وزارت امورخارجه به ریاست دانشگاه تهران ارائه داده، آمده است: این كمیسیون «در ساعت 9 صبح روز سه شنبه 17 بهمن ماه 1334 در دبیرخانه دانشگاه با حضور آقای دكتر حسابی، دكتر جناب، دكتر بازرگان تشكیل شد و نامه وزات امور خارجه قرائت شد.» سپس، درادامه توضیح داده شده است كه اساتید فیزیك از چند سال پیش ملاقات ها و مكاتباتی به این منظور انجام داده اند و با توجه به عدم نتیجه گیری مثبت، از طریق دانشگاه اقدام به سفارش وسایل اولیه لازم برای تأسیس یك آزمایشگاه اتمی نموده اند و مشكل اساسی در امر تكمیل این آزمایشگاه بالا بودن هزینه تجهیزات مورد نیاز بوده و با محدودیت بودجه دانشگاه تجهیز آزمایشگاه امكان پذیر نگردیده است.

به این ترتیب، نخستین كمیسیون انرژی اتمی ایران متولد و مقر آن دانشگاه تهران تعیین می شود. در این جلسه، مطالب و نكات جالبی به ریاست وقت دانشگاه تهران اعلام می گردد تا موضوع را به اطلاع وزارت امور خارجه برساند.

نظریات تلخیص شده كمیسیون به این شرح می باشد:

       1- دانشگاه تهران از دو سال قبل فعالیتهایی را در زمینه تأسیس یك آزمایشگاه اتمی آغاز كرده است. برای تأسیس یك آزمایشگاه اتمی حدود 4 میلیون دلار لازم است. همچنین برای نگهداری مـؤسسه و هزینه مستمر سالیانه با در نظر گرفتن حقوق تكنیسین ها و مخارج اعزام محصلین، سالیانه نیم میلیون دلار مورد نیاز است.

      2- دانشگاه تهران در هفتم اسفندماه 1333 طی نامه ای به مقام های مركز اتمی خارج راهیابی كرده است كه چگونه محصلین ایران می توانند برای تحصیل علوم اتمی در دانشگاه های خارج تحصیل كنند.

       3- به پیشنهاد دپارتمان فیزیك دانشگاه تهران، در سال 1333 مبلغ یك میلیون تومان برای تهیه وسایل مقدماتی آزمایشگاه اتمی اختصاص یافته است. با تهیه وسایل مورد نظر، كه قسمت عمده آن عبارت از یك رآكتور صد كیلو واتی و یك سینكر و سیكلوترون به قدرت فقط 30 میلیون الكترون ولت می باشد، می توان محصلین را دراین رشته تا حدی تربیت نمود تا در مدت نسبتاً كمی بتوانند معلومات خود را در دانشگاه های خارج تكمیل كنند. همچنین، شرایط برای انجام مطالعات و پژوهش های علمی روز تا حدی فراهم می گردد.

كمیسیون پیشنهاد دارد: بدون فوت وقت لازم است دانشگاه تهران به كمك دولت مقدمات تهیه وسایل پیشرفت تحقیقات اتمی را در ایران آغاز كند.

كمیسیون سپس كمكهای زیر را درخواست می كند:

الف) اعزام محصلین دارای درجات دانشگاهی به خارج برای فراگرفتن اطلاعات اتمی.

ب) دعوت استادان برای مطالعه در رشته اتمی كشورهای خارج.

جلسه كمیته انرژی اتمی شركت و در رفع اشكالات مادی اقدام كند. در تداوم این جلسات،‌ پروفسور حسابی در سال های 1343 و 1344 توسط دبیر كمیسیون، دكتر جمشید مقیمی، یا وزیر اقتصاد وقت به جلسات كمیسیون ملی انرژی اتمی دعوت می شود و در جلسات مذكور حضور مداوم دارد.

در تاریخ 2/2/1346، هیات وزیران طی تصویب نامه ای، مسوولیت اجرای امور اتمی كشور را به سازمان برنامه محول و پیرو این امر «دفتر انرژی اتمی» در سازمان مذكور ایجاد می شود و سازمان برنامه كمیته ای به نام «كمیته مشورتی انرژی اتمی» را تشكیل می دهد. در نامه ای به تاریخ 24/2/46، سازمان برنامه ضمن اعلام موارد فوق به پروفسور حسابی، ازایشان برای پذیرش عضویت این كمیته دعوت می كند. خلاصه نامه مزبور، كه زیر عنوان «جناب آقای دكتر محمود حسابی، استاد محترم دانشگاه تهران» نگاشته شده، به شرح زیر است:

به منظور مطالعه و بررسی عمیق مسائل مورد نظر و مشورت درامور مربوطه، سازمان برنامه در نظر دارد كمیته ای به نام «كمیته مشورتی انرژی اتمی» مركب از افراد ذی صلاحیت و صاحب نظر تشكیل دهد. وظایف این كمیته به شرح زیر می باشد:

ـ مطالعه فعالیتهای اتمی كشور و پیشنهاد رفع اشكالات و نقایص احتمالی موجود.

ـ بررسی دقیق كاربرد و استفاده از اشعه و انرژی اتمی در ایران برای كمك به پیشرفت علمی طرح های علمی، تجهیزاتی، اجتماعی و غیره.

ـ بررسی احتیاجات و امكانات كشور در زمینه انرژی اتمی طی سال های آینده و كمك به تعیین برنامه فعالیت های اتمی در كادر برنامه عمرانی پنج ساله چهارم.

ـ سازمان برنامه با توجه به سوابق و صلاحیت و علاقه ای كه نسبت به پیشرفت امور اتمی كشور دارید، از جناب عالی دعوت می نماید با قبول عضویت در «كمیته مشورتی انرژی اتمی» موجبات پیشرفت و توسعه امور مورد نظر را فراهم آورید.

در سال 1347، شورای مركز اتمی دانشگاه تأسیس و دكتر جهانشاه صالح، رئیس دانشگاه تهران، از پروفسور حسابی برای شركت در جلسات شورای مذكور دعوت می كند.

در همان سال، به پیشنهاد استاد، ریاست مركز اتمی دانشگاه به عهده شاگرد ایشان، دكتر علی اصغر آزاد، گذاشته می شود. پروفسور حسابی در جلسات شورای مركز اتمی دانشگاه حضور یافته و به عنوان پیش كسوت راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

وظایف و اختیارات شورای مركز اتمی دانشگاه تهران در تاریخ 28/3/1348 طی آیین نامه ای به طور آزمایشی اعلام می شود. در تهیه این آیین نامه، استاد نقش اصلی را ایفا می كند.

از جمله دستاوردهای عمر پر بار استاد و مشاغلی كه در مسند آن خدمات علمی و فرهنگی شایان توجهی ارائه نمود، به چند نمونه زیر اشاره می شود:

اولین نقشه برداری علمی و فنی:‌ رسم اولین نقشه نوین راه ساحلی سراسری میان بنادر خلیج فارس (سال 1306 هجری شمسی)؛ تأسیس مدرسه مهندسی وزارت راه و تدریس در آن (سال 1307 هجری شمسی)؛ تأسیس دارالمعلمین عالی و تدریس در آن (سال 1307 هجری شمسی)؛ ساخت اولین رادیو در كشور (سال 1307 هجری شمسی)؛ تأسیس دانش سرای عالی و تدریس در آن (سال 1308 هجری شمسی)؛ ایجاد اولین ایستگاه هواشناسی در ایران (سال 1310 هجری شمسی)؛ نصب و راه اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران (سال 1310 هجری شمسی)؛ تعیین ساعت ایران (سال 1311 هجری شمسی)؛ تأسیس اولین بیمارستان خصوصی درایران به نام بیمارستان گوهرشاد به یاد مادر گرامی شان (سال 1312 هجری شمسی)؛ مامور وزارت راه برای تهیه راه تهران به شمشك جهت معادن زغال سنگ (سال 1312 هجری شمسی)؛ پیشنهاد و تدوین قانون تأسیس دانشكده فنی (سال 1313 هجری شمسی) و ریاست آن دانشكده تا سال 1315 هجری شمسی و تدریس در آن؛ تأسیس دانشكده علوم و ریاست آن دانشكده از سال 1321 تا 1327، و از سال 1330 تا 1336 هجری شمسی و تدریس در گروه فیزیك آن دانشكده تا واپسین روزهای عمر؛ تأسیس مركز عدسی سازی ـ دیدگانی ـ اپتیك ـ كاربردی در دانشكده علوم دانشگاه تهران؛ ماموریت خلع ید از شركت نفت انگلیس در دولت دكتر مصدق؛ اولین رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شركت ملی نفت ایران؛ وزیر فرهنگ در دولت دكتر مصدق (سال 1330 هجری شمسی)؛ پایه گذاری مدارس عشایری و تأسیس اولین مدرسه عشایری ایران (سال 1330 هجری شنسی)؛ مخالفت با طرح قرارداد ننگین كنسرسیوم و كاپیتولاسیون در مجلس؛ مخالفت با عضویت دولت ایران در قرارداد سنتو در مجلس؛ پایه گذاری موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران (سال 1330 هجری شمسی)؛ پایه گذاری مركز تحقیقات و رآكتور اتمی دانشگاه تهران؛ تأسیس سازمان انرژی اتمی و عضو هیئت دائمی كمیته بین المللی هسته ای (سال 1330، 1349 هجری شمسی)؛ تدوین قانون استاندارد و تأسیس موسسه استاندارد ایران (سال 1333 هجری شمسی)؛ تأسیس اولین رصدخانه نوین در ایران؛ تأسیس اولین مركز مدرن تعقیب ماهواره ها در شیراز (سال 1335 هجری شمسی)؛ پایه گذاری مركز مخابرات اسدآباد همدان (سال 1338 هجری شمسی)؛ تشكیل و ریاست كمیته پژوهشی فضای ایران و عضو دائمی كمیته بین المللی فضا (سال 1360 هجری شمسی)؛ تأسیس انجمن موسیقی ایران؛ از موسسین وعضو پیوسته فرهنگستان زبان ایران از سال 1349 هجری شمسی تا آخرین روزهای حیات؛ فعالیت در دو نسل كاری و آموزش 7 نسل استاد و دانشجو از خدمات ارزنده پروفسور حسابی بشمار می رود و در همین راستا ایشان از سال 1350 هجری شمسی به عنوان «استاد ممتاز دانشگاه تهران» شناخته شدند.

استاد به چهار زبان زنده دنیا: فرانسه، انگلیسی، آلمانی و عربی مسلط بود و به زبان های: سانسكریت، لاتین، یونانی، پهلوی، اوستایی، تركی و ایتالیایی اشراف داشت. در زمینه تحقیق علمی: 25 مقاله، رساله و كتاب از استاد به چاپ رسیده است. تئوری «بی نهایت بودن ذرات» ایشان در میان دانشمندان و فیزیكدان های جهان شناخته شده است.

نشان «اوفیسیه دولالژیون دونور» و همچنین نشان «كوماندوردولالژیون دونور»، بزرگترین نشان های كشور فرانسه، به ایشان اهدا گردید. استاد تنها شاگرد ایرانی پروفسور اینشتین بوده و در طول زندگی با دانشمندان طراز اول جهان نظیر شرودینگر،‌ بورن، فرمی، دیراك، بوهر …….و نیز فلاسفه و ادبایی همچون آندره ژید، برتراند راسل ……. تبادل نظر داشت. ایشان از سوی جامعه علمی جهان به عنوان «مرد اول علمی جهان» (سال 1990 میلادی) برگزیده، و در كنگره  شصت سال فیزیك ایران (سال 1366 هجری شمسی) ملقب به «پدر فیزیك ایران» گردید.

پروفسور حسابی در 12 شهریور سال 1371 هجری شمسی در بیمارستان دانشگاه ژنو به هنگام معالجه قلبی،‌ بدرود حیات گفتند. یادشان گرامی و راه شان پر رهرو باد. مقبره استاد، بنا به خواسته ایشان، در زادگاه خانوادگی در شهر دانشگاهی تفرش قرار دارد.


گزیده ای از فعالیت های علمی دکتر حسابی

اولین نقشه برداری علمی و فنی در کشور و تأسیس مدرسه مهندسی وزارت راه
تأسیس دارالمعلمین عالی و تدریس در آن
ساخت اولین رادیو در کشور
ایجاد اولین ایستگاه هواشناسی در ایران
نصب و راه اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران
تعیین ساعت ایران
تأسیس اولین بیمارستان خصوصی در ایران به نام بیمارستان گوهرشاد
تأسیس دانشگاه تهران
تأسیس مرکز عدسی سازی و اپتیک کاربردی در دانشکده علوم دانشگاه تهران
پایه گذاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران
پایه گذاری مرکز تحقیقات و رآکتور اتمی دانشگاه تهران
تأسیس سازمان انرژی اتمی
تدوین قانون استاندارد و تأسیس مدرسه استاندارد ایران
راه اندازی اولین لیزر ایران
تأسیس اولین رصدخانه نوین در ایران
پایه گذاری مرکز مخابرات اسدآباد همدان
مؤسس و عضو فرهنگستان زبان ایران.

 

موضوع : بیو گرافی مشاهیر , | نوشته : عباس [مدیر وبلاگ] | نظرات : () | تاریخ : جمعه 15 آذر 1387

دوست دارید سایت ما را به دوستان خود در یاهو مسنجر معرفی کنید؟  اگه دوست دارید روی عکس بالا کلیک کنید